NYT OM BURMAKAMPAGNEN
NYT OM OD

Ny projektvalgsprocedure i Operation Dagsværk
To valgrunder og en mere intens og løbende debat afløser tidligere projektvalgsmetode.
PRESSEMEDDELELSE: Nogle vil måske mene, at Operation Dagsværk var lige tidligt nok ude, da organisationen allerede i januar indkaldte interesserede projektstillere til orienteringsmøde om OD’s uddannelsesprojekt i 2011.
Men selvom forberedelserne til Burma 2010 kun lige er begyndt, har det tidlige orienteringsmøde om 2011 en væsentlig funktion. På Operation Dagsværks stormøde i november sidste år besluttede eleverne nemlig, at man ville dele projektvalget op i to runder, dels for at lette arbejdspresset for projektstillerne og dels for at forankre projektvalget dybere blandt de aktive dagsværkere.
Den nye projektvalgsprocedure går i alt sin enkelthed ud på, at man i stedet for at alle kandidater afleverer et fuldt forslag på 12-15 sider 1. september, i stedet afleverer et mindre konceptpapir 1. marts. På baggrund af konceptpapiret udvælger eleverne på deres landsseminar i april 4 kandidater, der går videre i runden og får lov til at udarbejde et endeligt forslag.
Lettere at være samarbejdspartner
Taia Nysted Schjøtt, der som ansat projektsekretær i Operation Dagsværk har ansvaret for projektsamarbejdet, er glad for den nye procedure. ”Det gør det nemmere for nye potentielle samarbejdspartnere at ansøge om OD-projekt.
”Mange at vores samarbejdspartnere har tidligere sagt, at det krævede for mange ressourcer at skrive et helt projekt, især hvis kandidatfeltet var stort, og chancen for at vinde den endelige afstemning var lille. Men den nye projektvalgsprocedure gør vi det lettere og mindre ressourcekrævende at ansøge om Operation Dagsværk-projekter.”
Mere demokratisk og forankret proces
Men målet med den nye projektvalgsprocedure har ikke alene været at tilfredsstille samarbejdspartnerne. Den nye procedure får også indflydelse på den demokratiske forankring af projekterne hos de danske elever, mener Asger Mindegaard, der er medlem af Operation Dagsværks bestyrelse og går i 3.g på Tornbjerg Gymnasium:
”Der kommer til at gå et halvt år mellem første og anden runde. Det får OD-grupperne på skolen pludseligt et halvt år til at diskutere, hvilket af de fire projekter, de synes, skal blive OD 2011. Det kommer til at betyde meget mere udviklingsdebat på landets gymnasier.”
Deadline for indsendelse af konceptpapir er 1. marts. Alle projekter bliver præsenteret på Operation Dagsværks distriktsseminar, 17.-18. april, hvor fire projekter får lov til at gå videre til runde to. De skal frem til 1. september udarbejde et endeligt projektforslag. På OD’s stormøde i november vælger man så det endelige projekt for 2011.
Yderligere info
Yderligere spørgsmål om projektvalgsproceduren og Operation Dagsværk kan rettes til:
> Bestyrelsesmedlem Asger Mindegaard, am@od.dk
> Projektsekretær Taia Nysted Schjøtt, taia@od.dk
