
Undervisningsmaterialerne om Sydafrika kredser om problematikker i Cape Town, hvor ulighed er helt centralt, selv efter apartheid er væk.
Undervisningsmaterialerne fra Sydafrika 2006 var de første af OD's materialer, der også henvendte sig til de nye fag Naturvidenskabeligt Grundforløb og Almen Studieforberedelse. Andre hæfter er fagspecifikke men lægger op til tværfagligt samarbejde.
Materialerne neden for er de undervisningsmaterialer, der blev produceret ti oplysningskampagnen om Sydafrika. Klik på de enkelte hæfter for at læse en mere udførlig beskrivelse af materialerne.
Tværfagligt undervisningshæfte til dansk, matematik og samfundsfag, samt færdige forløb til Almen Studieforberedelse i 1. g. Eleverne skal gennem undervisningsforløbet ikke blot opnå en forståelse for de fortsatte problemer i Sydafrika, men også en bevidsthed om lignende problematikker i Danmark.
Naturvidenskabeligt Grundforløb: Hæftets emne er vand som ressource og forurening af vand med udgangspunkt i Sydafrika, og der perspektiveres til Danmark. Cape Town er i akut vandmangel. Den begrænsede vandressource er ulige fordelt, og de unge i Operation Dagsværks projekt har ikke altid adgang til rent drikkevand.
Samfundsfagshæftet sætter fokus på Sydafrikas økonomiske udvikling siden landets første demokratiske valg i 1994.
Sydafrika rummer mange forskellige religioner, som formår at leve forholdsvist gnidningsfrit sammen. Dette hæfte tager udgangspunkt i Cape Towns to mest dominerende religioner, nemlig islam og kristendom. Med udgangspunkt i Muhammed-sagen giver hæftet bud på, hvordan vi også i Danmark kan opnå dialog kristne og muslimer imellem.
| Tro med dialog | Enkeltfag |
| The winner takes it all? | Enkeltfag |
| Vandressourcen | Tværfagligt Forløb |
| Et samlet folk? | Tværfagligt Forløb |
33 11 45 40
lektjehjaelp@od.dk
www.od.dk/undervisning